SZELUGA

ALICJA SZELUGA

DYREKTOR ARTYSTYCZNY, DYRYGENT CHÓRU

SKOWRONKI

Kim jestem?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O MNIE

ALICJA SZELUGA

DYREKTOR ARTYSTYCZNY, DYRYGENT CHÓRU

Chórmistrz, pedagog, animator amatorskiego ruchu muzycznego.  Pasjonatka muzyki chóralnej.
Studiowała chóralistykę w poznańskiej Akademii Muzycznej.  Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem otrzymała w 1985r. Zainteresowania muzyką oraz pedagogiką sprawiły, że pracę zawodową rozpoczęła w szkołach ogólnokształcących prowadząc w nich zespoły instrumentalne, wokalne oraz chóry. Wykładała w Studium Nauczycielskim oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W 1991 roku została dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, kształtując jego profil brzmieniowy i repertuarowy do dziś.

Z chórem SKOWRONKI występowała w około 20 krajach Europy i Azji (m.in. Niemcy, Czechy, Słowenia, Słowacja, Francja, Belgia, Holandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Węgry, Macedonia, Czarnogóra, Chorwacja, Włochy, Austria, Dania, Izrael).

Sukcesy chóru to sukcesy jego dyrygenta. Chór pod kierunkiem Alicji Szelugi wykonał w sumie około 1000 koncertów. Wziął udział w 22 polskich i międzynarodowych konkursach chóralnych, zdobywając w nich główne nagrody. Najważniejsze z nich to trzykrotny Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży (1996, 1998, 2000),
I miejsce
w International Musical Eisteddfod w Llangollen w Wielkiej Brytanii (1995), dwukrotnie I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju LEGNICA CANTAT w Legnicy (2002, 2005) oraz I miejsce i GRAND PRIX Turnieju zdobyte w 2007 roku, I miejsce oraz nagroda CUM LAUDE w European Music Festival for Young People w Neerpelt w Belgii (2006),
I miejsce w Festival Internacional de Musica w Cantonigros w Hiszpanii (2008), I miejsce oraz GRAND PRIX w Ohrid Choir Festival w Ohrid w Macedonii, GRAND PRIX podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Freamunde k. Porto w Portugalii.

Podczas konkursów była kilkakrotnie oceniana jako osobowość artystyczna (m.in. nagrody dla najlepszego dyrygenta w Bydgoszczy, Legnicy, Ohrid w Macedonii oraz W Freamunde w Portugalii.

Chór SKOWRONKI pod kierunkiem Alicji Szelugi był wielokrotnie zapraszany do udziału w koncertach Filharmonii Poznańskiej współwykonując dzieła takie, jak: III Symfonia Gustava Mahlera, „Muzykę do snu nocy letniej” Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego czy prawykonując oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza „Radość miłosierdzia”. Dyrygent Alicja Szeluga przygotowywała również chór do wykonania opery Karola Szymanowskiego „Król Roger” w wersji koncertowej, w ramach Międzynarodowego Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS we Wrocławiu (2007).

Dyskografia Alicji Szelugi z chórem SKOWRONKI obejmuje ponad 20 płyt CD i DVD z nagraniami studyjnymi i koncertowymi. Jednym z ciekawszych nagrań jest zapis koncertu z utworem Antonia Vivaldiego „Gloria” w wersji  oryginalnej, z udziałem chóru dziewczęcego oraz orkiestry barokowej, nawiązującej do prawdopodobnego wykonania sprzed 300 lat.

Alicja Szeluga jest animatorem amatorskiego ruchu chóralnego. Współpracowała z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr MACIERZ w Poznaniu, a w latach 2005 -2008 pełniła funkcję Dyrektora Rady Artystycznej Związku. Została nagrodzona Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Obok działalności muzycznej prowadzi równolegle działalność dydaktyczną jako wykładowca i prowadząca warsztaty dla dyrygentów chórów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce i za granicą. Jest zapraszana do prac jury konkursów chóralnych polskich i międzynarodowych.

Jest inicjatorem i dyrektorem TRILLME FESTIVAL Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziewczęcych w Poznaniu (2014, 2016).

W 2011 r. została nagrodzona Odznaką Honorową „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego”, a w 2016 Medalem Zasłużony Kulturze”GLORIA ARTIS” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.