SZELUGA

ALICJA SZELUGA

DYREKTOR ARTYSTYCZNY, DYRYGENT CHÓRU

SKOWRONKI

Kim jestem?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O MNIE

ALICJA SZELUGA

DYREKTOR ARTYSTYCZNY, DYRYGENT CHÓRU

Chórmistrz, pedagog, animator amatorskiego ruchu muzycznego. Pasjonatka muzyki chóralnej. Z wyróżnieniem ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego w Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu. Doktorat z dyrygentury chóralnej obroniła na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Od 1991 roku jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, kształtując jego profil brzmieniowy i repertuarowy do dziś. W 2011 roku założyła i prowadzi do dziś Poznański Chór Kameralnego Polskiej Akademii Nauk.

Występowała w około 20 krajach Europy i Azji (m.in. Niemcy, Czechy, Słowenia, Słowacja, Francja, Belgia, Holandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Węgry, Macedonia, Czarnogóra, Chorwacja, Włochy, Austria, Dania, Grecja, Portugalia, Sycylia, Stany Zjednoczone, Izrael, Japonia).
Alicja Szeluga poprowadziła około 1000 koncertów. Wzięła udział w 22 polskich i międzynarodowych konkursach chóralnych, zdobywając w nich główne nagrody. Najważniejsze z nich to trzykrotny Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży (1996, 1998, 2000),
I miejsce
w International Musical Eisteddfod w Llangollen w Wielkiej Brytanii (1995), dwukrotnie I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju LEGNICA CANTAT w Legnicy (2002, 2005) oraz I miejsce i GRAND PRIX Turnieju zdobyte w 2007 roku, I miejsce oraz nagroda CUM LAUDE w European Music Festival for Young People w Neerpelt w Belgii (2006),
I miejsce w Festival Internacional de Musica w Cantonigros w Hiszpanii (2008), I miejsce oraz GRAND PRIX w Ohrid Choir Festival w Ohrid w Macedonii (2011), GRAND PRIX podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Freamunde k. Porto w Portugalii (2016), GRAND PRIX w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „InCanto Mediterraneo” w Milazzo na Sycylii(2017, 2023), GRAND PRIX Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej PATER NOSTER w Strzepczu na Kaszubach (2018), Złoty Medal i najwyższa punktacja w kategorii Open, Srebrny medal w kat. chórów młodzieżowych w 36. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Prewezie w Grecji (2018). W 2019 roku wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Tokio.

Podczas konkursów była kilkakrotnie oceniana jako osobowość artystyczna (m.in. nagrody dla najlepszego dyrygenta w Bydgoszczy, Legnicy, Ohrid w Macedonii, we Freamunde w Portugalii, w Milazzo na Sycylii, w Strzepczu na Kaszubach, w Prewezie w Grecji.

Alicja Szeluga wielokrotnie przygotowywała chór do udziału w koncertach Filharmonii Poznańskiej współwykonując dzieła takie, jak: III Symfonia Gustava Mahlera, „Muzykę do snu nocy letniej” Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego czy prawykonując oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza „Radość miłosierdzia”. Dyrygent Alicja Szeluga przygotowywała również chór do wykonania opery Karola Szymanowskiego „Król Roger” w wersji koncertowej, w ramach Międzynarodowego Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS we Wrocławiu (2007).

Dyskografia Alicji Szelugi z chórem SKOWRONKI obejmuje ponad 20 płyt CD i DVD z nagraniami studyjnymi i koncertowymi.

Alicja Szeluga jest animatorem amatorskiego ruchu chóralnego. Współpracowała z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr MACIERZ w Poznaniu, a w latach 2005 -2008 pełniła funkcję Dyrektora Rady Artystycznej Związku. Została nagrodzona Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Obok działalności muzycznej prowadzi równolegle działalność dydaktyczną jako wykładowca i prowadząca warsztaty dla dyrygentów chórów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce i za granicą. Jest zapraszana do prac jury konkursów chóralnych polskich i międzynarodowych.
Współpracuje z Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, realizując wykłady i szkolenia dla dyrygentów zrzeszonych w programie „Śpiewająca Polska” Akademii Chóralnej. Jest współautorką dwóch śpiewników dla chórów dziecięcych: „Śpiewajmy! Śpiewnik na jednogłosowy chór jednorodny z zadaniami muzycznymi” oraz „Śpiewajmy! Śpiewnik na dwugłosowy chór jednorodny z zadaniami muzycznymi”.
Jest inicjatorem i dyrektorem TRILLME FESTIVAL Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziewczęcych w Poznaniu (2014, 2016, 2018, 2020, 2022).

W 2011 r. została nagrodzona Odznaką Honorową „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego”, a w 2016 Medalem Zasłużony Kulturze”GLORIA ARTIS” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,