SKOWRONKI

Oratorium Marka Raczyńskiego „Angeli et Archangeli”

4 marca 2024

Opis koncertu

GALERIA ZDJĘĆ ORAZ OPIS WYDARZENIA

Marek Raczyński należy czołówki kompozytorów młodego pokolenia. Jest twórcą wielu znakomitych utworów chóralnych, m. in. kompozycji "What is Music", którą SKOWRONKI wykonały podczas Trillme Festival 2014 oraz utworu "O, Oriens", który wykonałyśmy podczas konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu w 2018 r.
Kompozytor zaprosił Chór Dziewczęcy SKOWRONKI do prawykonania oratorium "Angeli et Archangeli" na sopran, kontratenor, baryton, dwa chóry i orkiestrę. Każdy z podmiotów wykonawczych "uosabiał" muzycznie inne postaci: Michała Archanioła, Świętego Raphaela, Boga, aniołów. SKOWRONKI wykonywały w utworze partię aniołów.
Wykonawcami dzieła byli:
Marzena Michałowska - sopran
Sławomir Bronk - kontratenor
Sebastian Szumska- baryton
Chór Dziewczęcy SKOWRONKI
Sołacki Chór Kameralny
Zespół WokalnyMinimus
Media Vita Projekt Choir
CoOperate Orchestra
Adam Domurat - dyrygent

Koncert odbył się 11 maja 2019 r. w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Akustyka i topografia kościoła bardzo sprzyjała wykonaniu. SKOWRONKI z racji roli, jaką pełniły w utworze, stały na balkonie i "otulały" swym dźwiękiem siedzącą na dole publiczność.
To niezwykły utwór. Ciekawa - anielska tematyka, rozbudowana forma, porywająca, pobudzająca wyobraźnię i emocje muzyka. Atutem prawykonania byli znakomici wykonawcy: świetni soliści, chóry i brawurowo poprowadzona przez Adama Domurata orkiestra. Utwór wywołał wielki entuzjazm i pełen zachwyt wśród licznie zgromadzonych słuchaczy. Nagranie prawykonania zostało opublikowane na kanale YT.
Zachęcamy do wysłuchania, absolutnie warto. Zwróćcie Państwo uwagę na kolorystykę brzmienia, na intrygująca harmonikę oraz znakomite partie chóralne.

Do wysłuchania całości potrzebujecie ok. 40 minut. Zatem słuchawki na uszy, i rozkoszujcie się muzyką, oglądając zdjęcia z Galerii.
https://www.youtube.com/watch?v=YJcWrnV5Dho