SKOWRONKI

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza

18 kwietnia 2024

Opis koncertu

GALERIA ZDJĘĆ ORAZ OPIS WYDARZENIA

"Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza to nowy, wyjątkowy konkurs – wydarzenie inne niż wszystkie istniejące dotąd w Polsce konkursy chóralne.
Ideą tego muzycznego święta była konfrontacja zwycięzców sześciu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którzy stanęli do szlachetnej rywalizacji, konkurując w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo w tym swoistym „konkursie konkursów”. Wydarzenie, odbywające się w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2018 roku, dopełniły warsztaty prowadzone przez dyrygentów i specjalistów w zakresie emisji głosu, a także koncerty zaproszonych chórów w różnych częściach miasta.
Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza to również nawiązanie do niezwykle bogatej tradycji chórów poznańskich. Wpisując się w chlubne tradycje miasta Poznania – miasta chórów chłopięcych – chcemy poprzez ten projekt podkreślić również dziedzictwo, jakie pozostawili po sobie ich znakomici i uznani dyrygenci." Tak o konkursie pisali na swojej witrynie organizatorzy wydarzenia.

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI znakomicie zaprezentował się podczas konkursu. Nasza prezentacji została nagrodzona gorącymi brawami.. Słuchacze - miłośnicy muzyki chóralnej, a tkaże dyrygenci chórów z całej Polski niezwykle przychylnie wyrażali się o naszej muzyce. Bardzo nas to cieszyło.

Międzynarodowe jury wysoko oceniło naszą prezentację. Otrzymaliśmy Nagrodę regulaminową za najlepsze wykonanie utworu kompozytora poznańskiego "O, Oriens" Marka Raczyńskiego oraz Nagrodę specjalną - Jej Magnificencji Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu prof. Haliny Lorkowskiej.

Konkurs to nie tylko rywalizacja, to również spotkanie chórzystów z całej Polski. Miałyśmy okazję uczestniczyć w koncertach towarzyszących oraz warsztatach chóralnych prowadzonych przez znakomitych dyrygentów. Miło nam było, że jedną z osób, która została zaproszona do poprowadzenia warsztatów była nasza Pani Dyrygent Alicja Szeluga, która pracowała z chórami dziecięcymi.

Wzięłyśmy również udział w znakomitej zabawie flash mobie, który odbył się w galerii Stary Browar.

To był naprawdę wyjątkowy czas. Prawdziwe święto polskiej chóralistyki. Jesteśmy ogromnie szczęśliwe, że mogłyśmy w nim uczestniczyć.