SKOWRONKI

GRAND PRIX at the International Choir Competition “IN CANTO MEDITERRANEO” in Milazzo, Sicily

20 July 2024

Opis koncertu

GALERIA ZDJĘĆ ORAZ OPIS WYDARZENIA

Sycylia - taki był kolejny cel wakacyjnej podróży koncertowej SKOWRONKÓW. W dniach 9 - 16 lipca 2017 r. wzięłyśmy udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym InCanto Mediterraneo w Milazzo.
To już piąta edycja tej imprezy organizowanej przez miejscowy chór Canticum Novum i jego dyrygenta Francesco Saveria Messina. Wzięło w niej udział 16 chórów z całej Europy. Obok koncertów festiwalowych dla chętnych chórów zaplanowano konkurs o Główna Nagrodę Festiwalu, który obejmował dwa koncerty każdego z uczestników. Poza tym chóry mogły startować w kategorii Musica Sacra.
Zdecydowałyśmy się zaśpiewać zarówno koncerty pozakonkursowe, jak i konkursowe. Wszystkie nasze występy spotkały się z wielkim aplauzem serdecznie nas przyjmujących Sycylijczyków.
W sobotę 15 lipca po ostatnim koncercie nastąpił najważniejszy moment - ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród. Tegorocznemu jury przewodniczył znakomity kompozytor i dyrygent Vytautas Miskinis.
SKOWRONKI zostały wyróżnione następującymi nagrodami:
- drugą klasyfikacją w kategorii MUSICA SACRA. Pierwsze miejsce zdobył kwartet żeński ze Słowenii. Dzieliły nas setne punktów: my otrzymałyśmy 93,43, zespół Gallina - 93,57 punktów.
- Główną nagrodą Festiwalu; statuetką oraz nagroda pieniężną
- dyrygent chóru - Pani Alicja Szeluga została uznana Najlepszym Dyrygentem festiwalu.

Czas spędzony na Sycylii, to nie tylko koncerty, to również wypoczynek. Spędzałyśmy czas na plaży: opalałyśmy się i pływałyśmy w cudownym morzu. Pojechałyśmy na wycieczki do Taorminy - pięknej miejscowości leżącej na skałach, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na morze. Ponadto byłyśmy w Palermo - stolicy regionu Sycylii oraz w klasztorze Monreale, gdzie obejrzałyśmy zjawiskowy kościół ze złotymi freskami.
Z wielkim żalem opuszczałyśmy gościnną Sycylię. na pewno tu kiedyś wrócimy!